כל מה שרציתם לדעת על טליתות

תוכן עניינים

טלית היא סוג של בגד, אשר משמש כיראת כבוד ביהדות ולובשים אותו בזמן התפילה כבר מאות שנים. הטלית עשוייה מצמר, פשתן או לפעמים בד משי ומעוצבת עם דוגמאות שונות לאורך גבולות הבגד, שיכולות לנוע בין פסים לשברונים. הרעיון מאחורי טליתות נטוע ביהדות העתיקה, שם האמינו שאלוהים הורה למשה לומר לבני ישראל לעשות לעצמם בגדי שוליים כשהיו עדיין במדבר סיני לפני אלפי שנים.

מצווה זו מצויה במדבר ט"ו 38–41 האומרת "וַיֹּאמֶר יְהֹוָה אֶל מֹשֶׁה לֵּאמֹר. דַּבֵּר אֶל בְּנֵי יִשְׂרָאֵל וְאָמַרְתָּ אֲלֵהֶם וְעָשׂוּ לָהֶם צִיצִת עַל כַּנְפֵי בִגְדֵיהֶם לְדֹרֹתָם וְנָתְנוּ עַל צִיצִת הַכָּנָף פְּתִיל תְּכֵלֶת. וְהָיָה לָכֶם לְצִיצִת וּרְאִיתֶם אֹתוֹ וּזְכַרְתֶּם אֶת כָּל מִצְוֹת יְהֹוָה וַעֲשִׂיתֶם אֹתָם וְלֹא תָתֻרוּ אַחֲרֵי לְבַבְכֶם וְאַחֲרֵי עֵינֵיכֶם אֲשֶׁר אַתֶּם זֹנִים אַחֲרֵיהֶם. לְמַעַן תִּזְכְּרוּ וַעֲשִׂיתֶם אֶת כָּל מִצְוֹתָי וִהְיִיתֶם קְדֹשִׁים לֵאלֹהֵיכֶם. אֲנִי יְהֹוָה אֱלֹהֵיכֶם אֲשֶׁר הוֹצֵאתִי אֶתְכֶם מֵאֶרֶץ מִצְרַיִם לִהְיוֹת לָכֶם לֵאלֹהִים אֲנִי יְהֹוָה אֱלֹהֵיכֶם". 

איך מעוצבת טלית מסורתית?

רוב הטליתות המסורתיות הן לבנות או כחולות עם פסים שחורים וחוטי כסף או זהב שזורים בהן. הצבעים הם סמליים – הלבן מייצג טוהר ואילו הכחול מסמל את גן העדן כפי שמתואר בתנ"ך. לפסים השחורים יש בדרך כלל תוספות של חוטי כסף או זהב שזורים דרכם המייצגים תפילות הנאמרות ישירות לאלוהים במהלך הפולחן. כמו כן, תוכלו למצוא טליתות עם טקסטים בסגנון "מה רבו מעשיך אדוני" ועוד.

מי לובש טלית?

הטלית מיועדת לגברים והיא משמשת אותם בזמן התפילה, אך עם זאת לא סביר שתראו את כל המתפללים בבית הכנסנת עטופים בטלית. בדרך כלל, מי שלובש את הטלית הוא מי שלוקח חלק מרכזי בתפילה, כמו חתן הבר מצווה, או נשוי טרי בזמן שבת החתן שלו או הרב שמוביל את התפילה בבית הכנסת. חשוב לציין שאין בלבישת טלית מצווה על פי המסורת, אך לאור המצוטט בתנ"ך, יצאה הפרשנות של לבישת טלית.

איך לובשים טלית כראוי?

לבישת טלית כהילכתה היא חלק חשוב מהמסורת היהודית. כדי להתחיל, יש לעטוף את הטלית על הראש והזרועות. מחווה זו מסמלת הגנה מפני פגיעה ויצירת מרחב לחיבור עם ה'. לאחר מכן יש לעטוף את הטלית סביב הגוף (על החולצה זה בסדר גמור). יש מתפללים שבוחרים להשאיר חלק מהטלית רופפת על הכתפיים. זה לא באמת משנה, אלא עניין של נוחות והעדפה.

6 דברים שלא ידעתם על טליות

  1. לטלית המסורתית יש בדרך כלל ארבע פינות ושוליים לאורך הקצוות שלה, כפי שמוצג בתנ"ך. אלו הן הציציות!
  2. הציציות מסמלות קדושה וחוזק.
  3. יש לברך על הטלית לפני שלובשים אותה בפעם הראשונה להגנה מכל נזק או השפעות רעות.
  4. ההלכה היהודית מחייבת שטליתות ובגדי פולחן אחרים יהיו עשויים מצמר או פשתן כפי שהיו בתקופת המקרא; בדים סינתטיים אסורים (נקרא שענטז).
  5. חלק מהמתפללים בוחרים ללבוש לכבוד יום השבת טלית לבנה גדולה ומיוחדת יותר במקום רגילה, משום שהיא מסמלת שמחה בחגיגת מנוחה מימי העבודה.
  6. טליתות מגיעות בגדלים, צורות וסגנונות שונים – כמה עיצובים פופולריים כוללים פסים שזורים בחוטים לבנים או דוגמאות גיאומטריות רקומות לאורך גבול הבגד עצמו.

 

הירשמו לניוזלטר שלנו

דילוג לתוכן